Word Problems on Decimals

This topic discusses about word problems or story sums on decimal numbers. It will give an overall idea to the students that how word problems on addition, subtraction; multiplication and division on decimals are solved.

Here are few examples to illustrate each of the different types (addition, subtraction; multiplication and division) of word problems on decimal

1. Ivan went to the stationery book stall to purchase few items. He bought 5 notebooks for $ 7.25, 2 pens for $ 3.56, and 1 pencil and 2 erasers for $ 2. 89. Find the amount spent by Ivan at the stationery store.

Solution:

Cost of 5 notebooks                           = $  7 . 2 5

Cost of 2 pens                                   = $  3 . 5 6

Cost of 1 pencil and 2 erasers             = $  2 . 8 9

Total cost of all the items                   = $13 . 7 0

Amount spent by Ivan at the stationery store $ 13.70


Explanation:

Here the amount of money spent on different amounts are given. So we need to add each of the amounts to find the total amount spent.


2. There are 4 bags of wheat in the storehouse. Each bag of wheat weighs 70.41 kg. Find the total weight of all 4 bags of wheat.

Solution:

No. of bags of wheat              = 4

Weight of each bag of wheat   = 70.41 kg

Weight of all 4 bags of wheat  = 4 × 70.41 kg

            7 0 . 4 1

            ×        4

         2 8 1 . 6 4

Therefore, total weight of all 4 bags of wheat = 281.64 kgs


Explanation:

Here the weight of each bag of wheat is given. So to find the weight of 4 bags of wheat either we have to do repeated addition (adding the weight of each bag four times) or multiplication


3. George has $ 159.47 in this wallet. He spent $ 120.25 for buying a gift item. Find the amount of money left with George?

Solution:

Amount of money George has in his wallet               = $ 1 5 9 . 4 7

Amount of money George spent on buying gift   -     = $  1 2 0 . 2 5

Amount of money left with George                          = $     3 9 . 2 2

 

Therefore, amount of money left with George $ 3 9 . 2 2


Explanation:

Amount of money George had is $ 159.47 and amount of money spent on buying gift is $ 120.25. Therefore in order to find out the amount of money left we need to subtract.


4. Alex bought 6 shirts for $ 123.90 for the purpose of giving to his cousins on New Year. Find the price paid by Alex on each of the shirt.

Solution:

Cost of 6 shirts            = $  1 2 3 . 9 0

Cost of 1 shirts            = $  1 2 3 . 9 0 ÷ 6

Word Problems on Decimals

Therefore, cost of each shirt = $ 20.65


Explanation:

Cost of 6 shirts is given and we need to divide the cost of 6 shirts by 6 to get the cost of each shirt.

You might like these




5th Grade Math

From Word Problems on Decimals to HOME PAGE

New! Comments

Have your say about what you just read! Leave me a comment in the box below.


Recent Articles

  1. Mechanism of Breathing | Definition of Inspiration and Expiration

    Aug 17, 25 11:41 PM

    Pressure in Lungs
    Breathing is the process which is accomplished in three states that is inspiration expiration and pause . Definition of inspiration - Entry of air into the lungs from outside during breathing is calle…

    Read More

  2. Human Respiratory System | External Nares | Nasal Cavity | Pharynx

    Aug 04, 25 03:14 PM

    Lungs
    Definition of respiration - This is the process of making energy available to organisms and their living cells through enzyme controlled catabolic breakdown of organic molecules. The organic materials…

    Read More

  3. Disorders of Digestive System | Symptoms of Jaundice | Vomiting |

    Jul 16, 25 12:18 PM

    Symptoms of Diarrhoea
    Jaundice- It is a disease that occurs due to Umesh discoloration of the skin due to deposition of bilirubin and biliverdin pigment. Jaundice can be offered according to the different position like pre…

    Read More

  4. Absorption of Digested Products | Absorption of Water | Nephrons

    Jul 09, 25 02:24 PM

    Villus
    Food and water is observed in different parts of the body and is distributed in different cells and tissues. Absorption of food is observed to be observed in the small intestine in the specific type o…

    Read More

  5. Eleventh Grade | Eleventh Grade Science | Eleventh Grade Biology

    Jun 27, 25 12:26 AM

    Eleventh grade biology has been designed in accordance with the recommended topics. We will cover all the topics in biology very exciting and interesting way.

    Read More